Čtyři druhy temperamentu a našeho sebevyjádření

17.09.2021

Máme 4 základní druhy temperamentu, které do začátku stačí


Jistě všichni známe sangvinika a cholerika, melancholik a flegmatika. 

Extrovertní, tedy otevření, jangové typy   jsou cholerik a sangvinik.

Introvertní, uzavření, jinové typy jsou melancholik a flegmatik.


Jangové, akční typy jsou odvážné bytosti, miluji jasné a syté barvy. 

Cholerik je vůdce, tedy má vždy svůj plán, jasnou cestu, jasný a rázný krok. Často i postavu šlachovitou, svalnatou a je rychlá střela. Rychlé má i rozhodování, nepatlá se úplně v ublížení, otřepe se a jde dál...Má jasnou vizí a na ostatní věci nemá čas. Nenechá se strhnout okolím ani ničemu, co ho odvádí od jeho plánu. Oděvy jsou z velmi kvalitních materiálů, miluje tedy své oblíbené značky, ty ve kterých cítí hodnotu. 

Sangvinik je krasavec, páv, herec, plný nadšení, emocí a radosti. Je to zářící slunce, které vám chce vykouzlit úsměv na srdci a splnit vaše přání. Udělat radost. Velmi mu záleží na vztazích a potřebuje se i dobře cítit. Emoce a vášeň jsou jeho výživou. Jeho postava je většinou štíhlá, neb zná všechny diety a se svou kreativní myslí vymýšlí vše, aby byl spokojený a krásný. Oděvy jsou okaté, zářivé, barevné, originální...hlavně ne nuda.

Sangvinik je páv 

Jinové typy, pomalejší, přemýšlející, introvertní. Jsou více uvnitř sebe a oděvy jsou tedy jemnější a vyjadřující hloubku nitra.


Flegmatici jsou velmi citlivé bytostí s hlubokými emocemi a prožitky, klidní a přátelští. Jsou rády v komunitě, potřebují někam patřit a úplně nevyčnívat. Upřeně pohledy druhých, jako stát například na pódiu jim není úplně příjemné. Ač si je podobný emocemi jako sangvinik, který miluje obdiv, flegmatik se v tom necítí dobře. Je výborný posluchač, psycholog, cítí přes emoce a žije si vnitřním světem. Nepotřebuje být na výsluní.  Miluji pohodlí v životě i ve svém šatníku.


Melancholik miluje řád a pořádek, systém ve všem a za všech okolností. Ze všech osobnostních typů ohledně temperamentu je prostě vždy nejlépe připraven. Vše má promyšlené. Sangvinik jede na pocity a intuici, melancholik prozkoumá vše do poslední možnosti. Vyhovuje mu jasná pravidla. Potřebuje vědět oč přesně jde a co z toho plyne. Tedy jasná, věcná komunikace. Potřebují mít prostě jasno. Mají vždy miliony otázek a dnes už jim naštěstí rozumím. Zaměřují se často na minulost a rozebírají tedy situace, které už si nikdo jiný ani nepamatujeme. Chyby hledá spíše v sobě, než v ostatních. Má obrovský cit, umí poslouchat a vnímat, co je skryto za slovy. Má velmi bohatý vnitřní svět, je hodně hloubavý, vážný a přemýšlivý.  Móda a styl je velmi upravený, ten řád na vás dýchá, barvy můžou být, ale nic okatého, bláznového. Je zde klid a vše pod kontrolou.
Temperamenty jsou energie a každý z nás v sobě máme všechny 4 druhy, jen v jiných zastoupeních. Jsme velmi ovlivněny rodinou, rodem, okolím kde a jak žijeme. Při tvorbě šatníku naciťuji temperament člověka během hovoru, ale vždy si datum narození beru.  Každý jsme jedinečný a styl, tedy i temperament se během života mírně mění, vyvíjíme se za pochodu do té nejlepší verze sebe samé.

Temperament  je náš náboj  a životní proud